Przeskocz do treści

Zapraszamy do przeczytania artykułu ze strony Urzędu Miejskiego w Pyrzycach o udziale naszego zespołu  w audycji w telewizji Trwam w Toruniu w 2013 roku.

11 lutego Regionalny Zespół Śpiewaczy „Kresowianka” wybrał się z wizytą do Torunia, aby w studiu telewizji TRWAM nagrać program pt. „Kresy Wschodnie bliskie i dalekie, znane i nieznane”. W ponad czterdziestominutowej audycji zespół  zaprezentował osiem pieśni przeplatanych tekstami literatury polskiej dotyczących okresu dziejów Polski od konfederacji barskiej po czasy współczesne. Teksty czytały Bożena Rolbiecka, Krystyna Szwarc i Władysława Woronowicz.

Przed występem redaktor Barbara Stybak, która  w telewizji prowadzi Koncert Życzeń, zachęciła swoich gości do rozmowy na temat historii zespołu, repertuaru, postrzegania go przez własne środowisko i przez władze lokalne.
W rozmowie uczestniczyli: instruktor zespołu Ryszard Głogowski, Helena Bulanowska, Danuta Cząstka, Zofia Rożuk, Władysława Woronowicz i burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech. Rozmawiano również o marginalizacji folkloru polskiego w mediach publicznych, który przejawia się likwidacją programów na temat kultury ludowej, m.in. zlikwidowano ciekawą audycję radiową  przedstawiającą ludowe tradycje pt.„Kraj za miastem”, której autorami byli prof. dr hab. Bogdan Matławski i redaktor  Polskiego Radia Szczecin Zdzisław Tararako.

Nagranie odbyło się bez powtórek i w sympatycznej atmosferze,  którą zapewniła profesjonalna ekipa telewizyjna (wśród której był krewny Państwa Wyporskich z Obromina), dlatego starczyło czasu na zakupy toruńskich pierników.

Oprócz wymienionych osób w nagraniu uczestniczyły: Teresa Korniewicz, Maria Pierożak, Helena Maruszak, Teresa Niekorek. Kresowiance podczas wizyty
w toruńskim studiu telewizyjnym towarzyszyły również Katarzyna Sadowska oraz Halina Głogowska.

Transmisję audycji będzie można obejrzeć w marcu w niedzielnym programie, nadawanym od godz. 15.15 przez telewizję TRWAM.

                                                                                  Tekst: B.Rolbiecka, M.Wrzosek

źródło: www.pyrzyce.um.gov.pl

Zapraszamy do przeczytania artykułu ze strony Urzędu Miejskiego w Pyrzycach z okazji Jubileuszu 30 lecia w 2013 roku.

 

Dokładnie 19 listopada 1983 r. Pan Ryszard Głogowski był pomysłodawcą i założycielem zespołu śpiewaczego "Kresowianka". Jubileusz 30-lecia  był okazją do spotkania członków zespołu z założycielem i instruktorem oraz zaproszonymi gośćmi. Obchody  rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawił ks. proboszcz January Żelawski. Panie z zespołu "Kresowianka” zaśpiewały kilka pieśni religijnych a Pani Krystyna Szwarc czytała  pismo święte. Po mszy wszyscy udali się do klubu na uroczystą kolację.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza Pyrzyc Marka Olecha, który skierował wiele ciepłych słów do całego zespołu, życząc im jednocześnie dalszych sukcesów oraz wiele zdrowia.  Każda z  Pań otrzymała list gratulacyjny, skromny upominek oraz dla wszystkich był wspaniały tort.

Wśród gości był wielki miłośnik i propagator kultury  profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Pan Bogdan Matławski, który ściśle współpracuje z  Radiem Szczecin. Przez 30 lat swojej działalności zespół osiągnął wiele sukcesów na terenie kraju a także za granicą.

- w roku 1987 zdobył tytuł Laureata w Przytocznej w Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Kulturowego Wsi,
- został dwukrotnym Laureatem „Bursztynowego Neptuna” na Festiwalu Folklorystycznym Polski Północnej w Gdańsku,
- został dziewięciokrotnym Laureatem na Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń” w Szprotawie,
- został sześciokrotnym Laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej "Wielkie Bałkanie” w Żarach,
- na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zajął: I miejsce w 1988 r, III miejsce w 1998 r., II miejsce w 2000 r., III miejsce w 2010 r.,
- w roku 2007 otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga  w Warszawie za zasługi dla kultury ludowej,
- w 2001 r. został "Honorowym Uczestnikiem” 38. Tygodnia Kultury Beskidzkiej,
- w 2002 r. otrzymał nagrodę główną "Złoty Jelonek” podczas 25. Jarmarku Folkloru w Wegorzynie,
- w 2003 r. otrzymał tytuł "Honorowego Kustosza” w Świnoujściu,
- zajął I miejsce w 10. Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2003 r.,
- otrzymał dwukrotnie tytuł Laureata podczas Regionalnego Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej „Kresoviana” w Gorzowie Wlkp. w 2008 i 2009 roku
- został wielokrotnie Laureatem Wojewódzkich Przeglądów Zespołów Ludowych „ARA” w woj. Zachodniopomorskim.

Na te wszystkie nagrody ciężko pracował cały zespól wraz z instruktorem i założycielem Panem Ryszardem Głogowskim. Panie z wielkim poświęceniem oddają się swojej pasji, biorą chętnie udział w próbach, same współfinansują wyjazdy i ubiory. Z okazji tak wspaniałego jubileuszu życzymy wszystkiego najlepszego i dalszych wspaniałych sukcesów.

źródło: www.pyrzyce.um.gov.pl