Przeskocz do treści

Kresowianka wyróżniona

Kresowianka wyróżniona

Od kilkunastu lat Kujawsko - Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje piękną ogólnopolską imprezę kulturalną pod nazwą Artystyczny Ruch Seniorów. Od 2013 odbywa się ona w przestronnym zabytkowym Centrum Kultury Browar „B” we Włocławku. W tym roku w dniach  23 - 26 sierpnia Włocławek kipiał muzyką, tańcem, kabaretem, teatrem i wszystkimi kolorami tęczy ukazanymi w malarstwie, fotografii, strojach ludowych i kostiumach scenicznych aktorów.  Podczas Artystycznego Ruchu Seniorów – Regionalny Zespół Śpiewaczy „Kresowianka” zdobył wyróżnienie w kategorii folklor. Wykonał pieśni o zabarwieniu patriotycznym, nawiązujące tematycznie do 100. Rocznicy Niepodległości: „Piętnastego sierpnia z rana”, „Wicher szumi”, „Jak ze Lwowa wyjeżdżałem”. Dobór repertuaru, wysoki poziom wykonania, dbałość o ciągłość tradycji i ogólny dorobek Zespołu zostały dość wysoko ocenione przez Jury, zwłaszcza, że konkurencja była duża. Oprócz  wyróżnienia była i nagroda pieniężna. Niestety Zespół nie wziął udziału w najprzyjemniejszej części, czyli w koncercie galowym, bo to się wiązało z dłuższym pobytem, droższym transportem itd., itp. Dla Gminy, która opłacała transport byłby to dodatkowy wydatek.

By znaleźć się we Włocławku trzeba było najpierw zaprezentować się na przeglądzie wojewódzkim zorganizowanym przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Nowogardzkie Centrum Kultury. W zachodniopomorskim taki przegląd pn. Amatorski Ruch Artystyczny odbył się 21 -22 kwietnia w Nowogardzie. Większość  województw w Polsce organizowała przeglądy i wybierała 10 najlepszych artystów ludowych, którzy otrzymali zaproszenie na przegląd krajowy. W dniu 21. kwietnia w Nowogardzie Kresowianka znalazła się wśród 10 laureatów zaproszonych do Włocławka. Nasz udział i występ podczas Amatorskiego Ruchu Seniorów w Nowogardzie odebraliśmy jak  miłe spotkanie znajomych – różnych bardziej bądź mniej znanych i często „pozytywnie zakręconych” artystów ludowych. To sprawiło, że nie czuło się żadnego napięcia, wręcz przeciwnie - przyjemną i życzliwą rywalizację.  W koncercie galowym 22. kwietnia Zespół nie mógł uczestniczyć ze względu na inne plany ( tak bywa ), a informacja o wyniku i o tym co wyżej  przyszła drogą e-mailową.

Te wydarzenia m. in. sprawiły, że „Kresowianka” została zaproszona do udziału w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

 

Bożena Urban - Tymko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *