Przeskocz do treści

Audycja z udziałem Regionalnego Zespołu Śpiewaczego KRESOWIANKA w telewizji TRWAM w Toruniu

Zapraszamy do przeczytania artykułu ze strony Urzędu Miejskiego w Pyrzycach o udziale naszego zespołu  w audycji w telewizji Trwam w Toruniu w 2013 roku.

11 lutego Regionalny Zespół Śpiewaczy „Kresowianka” wybrał się z wizytą do Torunia, aby w studiu telewizji TRWAM nagrać program pt. „Kresy Wschodnie bliskie i dalekie, znane i nieznane”. W ponad czterdziestominutowej audycji zespół  zaprezentował osiem pieśni przeplatanych tekstami literatury polskiej dotyczących okresu dziejów Polski od konfederacji barskiej po czasy współczesne. Teksty czytały Bożena Rolbiecka, Krystyna Szwarc i Władysława Woronowicz.

Przed występem redaktor Barbara Stybak, która  w telewizji prowadzi Koncert Życzeń, zachęciła swoich gości do rozmowy na temat historii zespołu, repertuaru, postrzegania go przez własne środowisko i przez władze lokalne.
W rozmowie uczestniczyli: instruktor zespołu Ryszard Głogowski, Helena Bulanowska, Danuta Cząstka, Zofia Rożuk, Władysława Woronowicz i burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech. Rozmawiano również o marginalizacji folkloru polskiego w mediach publicznych, który przejawia się likwidacją programów na temat kultury ludowej, m.in. zlikwidowano ciekawą audycję radiową  przedstawiającą ludowe tradycje pt.„Kraj za miastem”, której autorami byli prof. dr hab. Bogdan Matławski i redaktor  Polskiego Radia Szczecin Zdzisław Tararako.

Nagranie odbyło się bez powtórek i w sympatycznej atmosferze,  którą zapewniła profesjonalna ekipa telewizyjna (wśród której był krewny Państwa Wyporskich z Obromina), dlatego starczyło czasu na zakupy toruńskich pierników.

Oprócz wymienionych osób w nagraniu uczestniczyły: Teresa Korniewicz, Maria Pierożak, Helena Maruszak, Teresa Niekorek. Kresowiance podczas wizyty
w toruńskim studiu telewizyjnym towarzyszyły również Katarzyna Sadowska oraz Halina Głogowska.

Transmisję audycji będzie można obejrzeć w marcu w niedzielnym programie, nadawanym od godz. 15.15 przez telewizję TRWAM.

                                                                                  Tekst: B.Rolbiecka, M.Wrzosek

źródło: www.pyrzyce.um.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *